+48 / 735 982 647

+48 / 604 617 918

made by :  BARTECZKO ARCHITEKCI ___administrator strony :  BARCHITEKCI SP.Z O.O.

Prezentowane projekty architektoniczne i ich graficzne prezentacje, zgodnie z Ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych podlegają ochronie prawnej.

Jakiekolwiek kopiowanie zamieszczonych treści, ich przerabianie bez pisemnej zgody Biura Architektonicznego Barteczko Architekci jest zabronione

NASZ E-MAIL :

TELEFON :

ADRES BIURA :

GŁÓWNY OBSZAR DZIAŁALNOŚCI :

 

Województwo ŚLĄSKIE, na terenie takich miast jak: Wodzisław Śląski, Rybnik, Gliwice, Racibórz, Żory, Jastrzebie Zdrój, Cieszyn,  PROWADZIMY RÓWNIEŻ PROJEKTY zdalnie na terenie całego kraju.

BARCHITEKCI SP.Z O.O.

ul. Niepodległości 3a,

44-370 Pszów

rzycisk

 P R A C O W N I A        P  R  O  J  E  K  T  O  W  A  

Dokumenty na start  

PRZYSTĘPUJĄC DO INWESTYCJI (w skrócie) :

 

1.         Poznajemy numer działki na której planujemy inwestycję  - jest on przypisany do działki, znajduje się on w Akcie Notarialnym, Księdze Wieczystej, lub można to sprawdzić na geoportalu.

 

 

 

2.         Musimy posiadać tytuł prawny do działki (działek) na której planujemy inwestycję, na którego podstawie wypełnimy na etapie składania wniosku do pozwolenia na budowę, lub zgłoszenia. „Oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane”

 

3.         Dalej sprawdzamy czy nasza działka jest objęta uchwalonym Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego, (MPZM) można to sprawdzić dzwoniąc do Urzędu Gminy lub Miasta, udzielą nam takiej informacji. Jeżeli nasza działka nie jest objęta MPZP musimy uzyskać Decyzję o Warunkach Zabudowy (WZ-tka).

 

3.1        Jeżeli został uchwalony MPZP, który obejmuje naszą działkę / działki zadanie nasze ogranicza się wyłącznie do analizy jego zapisów. Aby nie popełnić błędnych odczytów sugerujemy udać się do Urzędu Gminy i pozyskać tzw. „Wypis” i „Wyrys”, co można zrobić składając odpowiedni wniosek. Zazwyczaj na tak pozyskanym materiale znajdą się również zebrane informacje dodatkowe (jeżeli występują) dotyczące działki, takie jak strefy ochrony konserwatorskie, osuwiska, obszary oddziaływań, ochrony wód…itp.

Mając większe doświadczenie i chęci można to sprawdzić na stronie internetowej urzędu Miasta, Powiatu, lub Gminy. Miejscowy Plan Zagospodarowania składa się on z części opisowej „Wypis” i graficznej „Wyrys”.  Jego weryfikacja polega na sprawdzeniu na mapie planu „Wyrysie” jaka jednostka ewidencyjna została przypisana do naszej działki, w ten sposób w części opisowej planu „Wypisie” znajdujemy przypisany skrót jednostki i sprawdzamy jakie zostało ustalone dla niego przeznaczenie, oraz wymagane parametry.

 

 

 

3.2     Uzyskanie Decyzji o Warunkach Zabudowy – to procedura konieczna w przypadku braku MPZP (nie dotyczy inwestycji celu publicznego). W celu jej uzyskania proponujemy skorzystać już z usługi architekta. Decyzję uzyskuje się w urzędzie Miasta lub Gminy, na podstawie wniosku do którego potrzebujemy szereg załączników, między innymi koncepcję architektoniczną pozwalającą ustalić charakterystyczne parametry naszej planowanej zabudowy. Musimy pamiętać, że Decyzja WZ (jeżeli spełnimy podstawowe wymagania wynikające z rozporządzeń) zostanie wydana dla naszych konkretnie zadanych parametrów przyszłej zabudowy. Dlatego bardzo ważna jest koncepcja, która powinna być już na tym etapie w miarę możliwości dopracowana.

 


Jeżeli nasza inwestycja jest zgodna z MPZP, lub mamy korzystną Decyzję o Warunkach Zabudowy:

4.    Przeprowadzamy analizę gruntu, konieczny wymagany zakres normuje Rozporządzenie w sprawie ustalania geotechnicznych warunków posadowienia obiektów budowlanych, gdzie przewidziano trzy formy opracowań geotechnicznych dla każdej kategorii budynku. Kategorię budynku określa projektant. Dokładna analiza gruntu pozwoli poznać nośność podłoża, wysokość wód gruntowych co pozwoli na zaprojektowanie w sposób ekonomiczny posadowienia obiektu.

 

5.       Zlecamy mapę do celów projektowych, firmie geodezyjnej. Jej konieczność normuje Rozporządzenie. Warto wcześniej skonsultować zakres aktualizacji mapy z projektantem. Mapa posłuży projektantowi do wykonania projektu zagospodarowania terenu.

 

 

6.          Uzyskanie warunków, lub zapewnień dostawy i odbioru poszczególnych mediów. 

 

 

 

Wszystkie z opisanych procedur warto zlecić kompleksowo projektantowi, który dysponując  doświadczeniem pozyska wszelkie informacje dla Nas. Każda z procedur opisanych skrótowo powyżej, niesie ze sobą elementy, które mogą nas zaskoczyć, a ich prawidłowa analiza, lub przeprowadzenie rzutuje na późniejszy prawidłowy proces projektowy.

 

 

                                                                                                                                                               architekt Dawid Barteczko